Czym jest responsowność stron www?

responsowność

Z pewnością większość z was nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest responsowność stron internetowych. Jednakże nie ma się czego wstydzić, bo z tym terminem spotykamy się dość rzadko, a już na pewno nie spotykają się z nim ci, którzy nie są, choć pośrednio związani z aranżowaniem stron internetowych. Tłumaczymy jednak, że responsowność stron www od angielskiego Responsive Web Design to nic innego, jak zaaranżowanie ich w taki sposób, aby dostosowywała się ona do możliwości i rozmiarów urządzenia mobilnego. Być może wielu z was nam nie uwierzy, ale z terminem tym po raz pierwszy spotkano się w roku 2010, jednak od tego czasu rynek urządzeń mobilnych rozwinął się w tak wielkim stopniu, że także i strony www na urządzania mobilne cieszą się ogromną popularnością.

Dlaczego responsowność jest istotna?

Oczywiste jest to, że dostosowanie strony do możliwości urządzeń mobilnych jest dziś bardzo ważne. Przede wszystkim taka strona pozwala użytkownikowi dokładnie zapoznać się z jej całą treścią, gdyż przesuwana jest w jednym kierunku z góry do dołu. W innym wypadku użytkownicy bardzo często rezygnują z przeglądania danej witryny na urządzeniach mobilnych, a swoją ciekawość zaspokajają inną.

Jak stworzyć stronę responsowną?

Zabierając się za tworzenie strony mobilnej, musimy zacząć ją projektować od końca, co w praktyce oznacza tylko tyle, że najpierw należy dostosować ją do małych rozmiarów i z czasem ją powiększać. Warto mieć na uwadze, że na takiej witrynie nie możemy umieścić wszystkich informacji ze strony normalnej. Musi się na niej znaleźć tylko to, co jest najważniejsze.

Dlatego też na taką witrynę zdecydować się najlepiej jest na etapie projektowania naszej strony. Dzięki temu dość dużo oszczędzamy także i na jej kosztach. Jeżeli natomiast mamy już witrynę, a teraz chcemy stworzyć tylko jej wersję mobilną także i koszty takiej inwestycji będą wyższe.

Tags:

About

View all posts by

2 Responses

  1. Sebastian says

    Oczywiście, że tak, ale nie każda jest do tego specjalnie dostosowana.

  2. Przemek says

    Przecież każdą stronę da się przeglądać na urządzeniu mobilnym.